Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /data/6/2/626d4f86-8577-4344-95ed-d6445505e6e3/janseman.sk/web/engine/libs/Nette/loader.php on line 18
Novinky
SPAŤ
Riadenie rizík vyplývajúcich z úverových kovenantov

Ako účinne predchádzať problémom súvisiacim s porušením podmienok, ku ktorým sa firma zaviazala pri podpise úverovej zmluvy.

Zdroj: CFO.sk

Bankové úverové zmluvy vždy obsahujú množstvo podmienok, ktoré musí dlžník počas úverového obdobia spĺňať – tzv. kovenanty („debt covenants“).
Cieľom kovenantov zo strany banky je zníženie rizika – t.j. predchádzať situáciám, ktoré môžu viesť k ohrozeniu schopnosti klienta splatiť úver alebo k zhoršeniu kvality kolaterálu, ako aj snaha banky sledovať vývoj hospodárskej situácie klienta. 

 

Druhy kovenantov
Medzi bežné kovenanty patria napríklad informačné povinnosti voči banke (zasielanie finančných výkazov a daňových priznaní), obmedzenia – t.j. reštriktívne kovenanty (napr. čerpanie nových úverov, vyplácanie zisku, odpredaj aktív, prijímanie ručenia za záväzky tretích strán, zmeny vlastníctva), záväzky klienta (napr. realizovať časť platobného styku cez účty vo financujúcej banke, platiť dane, udržiavať kvalitu kolaterálu), ako aj finančné pomerové ukazovatele, ktoré musí dlžník počas úverového obdobia spĺňať (úrokové krytie, dlh/EBITDA a pod.).

 

Najčastejšie problémy

  • Podpísanie kovenantov, ktoré firma nedokáže splniť (najčastejšie finančné kovenanty, platobný styk)
  • Podpísané kovenanty obmedzujú firmu v obchodnej a investičnej činnosti a v napĺňaní obchodných plánov (reštriktívne kovenanty, prísne finančné kovenanty)
  • Dodržiavanie kovenantov nikto nemonitoruje
  • Zistenie porušenia ex-post a neskoré informovanie banky

S cieľom predchádzať porušeniu kovenantov a následným problémom je užitočné prijať tieto opatrenia.

 

Príprava, plánovanie a rokovanie o kovenantoch
Úverové kovenanty sú štandardným nástrojom, ktorým banky znižujú svoje riziko. Čím je profil úverového obchodu rizikovejší, o to prísnejšie kovenanty bude banka požadovať. To však neznamená, že firmy by mali automaticky akceptovať všetky navrhnuté kovenanty. Schopnosť vyrokovať akceptovateľné kovenanty závisí od vyjednávacej pozície firmy, šikovnosti CFO, a od dôkladnej prípravy a plánovania.
Pri uzatváraní úverovej zmluvy je v prvom rade potrebné zvážiť, či bude firma schopná plniť požadované kovenanty počas celej doby trvania zmluvy:

  • Uistite sa, že dohodnuté finančné pomerové ukazovatele sú v súlade s vaším strategickým a finančným plánom. Finančné kovenanty banka určuje nielen na základe súčasnej finančnej situácie firmy, ale často krát aj na základe obchodného plánu. Ak sú obchodné plány nadhodnotené, budete mať problém finančné kovenanty dodržať. Vždy otestujte, ako by vychádzali v prípade, ak by došlo k napĺňaniu najpesimistickejšieho scenára vývoja, a uistite sa, že firmu nebudú obmedzovať v jej obchodnej činnosti.
  • Ak napríklad vaša firma uvažuje o akvizícii inej spoločnosti, alebo naopak o odpredaji časti svojich aktivít, prediskutujte to s bankou a zohľadnite v definícii reštriktívnych kovenantov.
  • Úverové zmluva môže napríklad obsahovať zákaz poskytnutia pôžičiek a záruk tretím stranám bez predchádzajúceho súhlasu banky. Ak sa však časom zhorší finančná situácia niektorej z vašich dcérskych spoločností, budete mať problém poskytnúť jej dodatočné financovanie. 

Pokúste na vašu firmu pozrieť očami banky a identifikovať hlavné rizikové oblasti z jej pohľadu. Pri rokovaniach o kovenantoch sa pýtajte hypotetické otázky typu „čo sa stane ak“, pričom zdôraznite, že ide iba o hypotetickú situáciu. Získate tak lepšiu predstavu o tom, ktoré oblasti sú pre banku najcitlivejšie.
Porovnajte kovenantny, ktoré požaduje banka, s minulými zmluvami alebo ponukami od iných bánk, ktoré vaša firma obdržala. To môže pomôcť pri vyjednávaní lepších podmienok.
Vhodným postupom je nechať všetky navrhované kovenanty skontrolovať a odsúhlasiť manažmentu, právnemu oddeleniu a daňovému oddeleniu.

 

Rozdelenie zodpovednosti
Pripravte kompletný zoznam kovenantov a pre každý z nich (alebo min. pre tie najrizikovejšie) určite vo firme osobu, ktorá bude zodpovedná za sledovanie jeho dodržiavania a za predchádzanie jeho porušenia. Obvykle je to osoba, ktorej konanie môže viesť k porušeniu kovenantov alebo ktorá má o danej oblasti najviac informácií.
Napríklad právne oddelenie bude zodpovedné za záväzok neposkytnúť ručenie za tretie strany a za zmeny vo vlastníctve spoločnosti, a správa majetku bude zodpovedná za dodržiavanie záväzku neodpredávať majetok. Konkrétna osoba na finančnom oddelení bude zodpovedná za zasielanie finančných výkazov banke, iná osoba bude zodpovedná za monitorovanie podielu platobného styku cez účty financujúcej banky, a ďalšia osoba bude zodpovedná za pravidelné testovanie finančných kovenantov.
Každej zodpovednej osobe musí byť riadne vysvetlené, čo sa od nej očakáva. Niekedy môže dôjsť k porušeniu zmluvných záväzkov aj v prípade, ak firma urobí opatrenie, ktoré by bolo za iných podmienok v poriadku (napr. odpredá nepotrebný pozemok).


Kontrola
Všetky, alebo min. tie najrizikovejšie kovenanty by mali byť kontrolované

1    Na pravidelnej báze
2    Vždy pri väčšej zmene, napr. pri strate kľúčového zákazníka, zavedení reštriktívnej legislatívy a pod.

Všetky zodpovedné osoby by mali napr. na kvartálnej báze posielať reporty o:

  • Plnení svojich kovenantov za predchádzajúce obdobie
  • Očakávanom plnení v najbližšom období
  • Hroziacich prípadoch porušenia

 

Testovanie finančných kovenantov
Dodržiavanie finančných kovenantov je potrebné monitorovať nielen spätne – t.j. či ich firma dodržala za predchádzajúce obdobie, ale predovšetkým testovať oproti aktuálnym obchodným a finančným plánom.
Pritom je potrebné aplikovať formálne obchodné plány, ktoré firma používa, a nie odhady, ktoré si finančné oddelenie samoúčelne vytvorí.
Dôležité je kovenanty testovať na rôzne scenáre budúceho vývoja a vypočítať, akú rezervu má firma pre každý z nich. Do testovania je potrebné zakomponovať hlavné externé a interné rizikové faktory (napr. strata veľkého zákazníka, nepriaznivé zmeny menových kurzov, nárast cien komodít a vstupných materiálov, a pod.).

 

Porušenie kovenantov
Pre prípady hroziaceho alebo skutočného porušenia kovenantov je vhodné mať vopred pripravené scenáre riešenia a určiť, kto bude za ne zodpovedný. Je potrebné informovať manažment (napr. CFO), ktorý rozhodne, ako situáciu riešiť.
Väčšinou je lepšie situáciu začať riešiť s bankou ešte predtým, ako k samotnému porušeniu dôjde. Banky  nemajú radi nepríjemné prekvapenia na poslednú chvíľu. Ak napríklad na základe vašich finančných plánov vidíte, že v blízkej budúcnosti môže dôjsť k porušeniu finančných kovenantov, informujte o tom banku. Možno sa vám podarí kovenant dodržať, a ak nie, banka bude na to pripravená.
V prípade porušenia kovenantov je riešenie situácie vo veľkej miere v rukách banky a závisí od vážnosti porušeného záväzku. Dôsledkom môže byť zvýšený monitoring zo strany banky, zvýšenie úrokovej sadzby, zmluvná pokuta, alebo v najhoršom prípade odstúpenie od zmluvy, čo znamená okamžitú splatnosť úveru.
Ak je porušenie neodvrátiteľné, informujte o tom banku a požiadajte o udelenie výnimky (waiver). Ak banka požaduje príliš prísnu penalizáciu, skúste o nej diplomaticky rokovať. Poukážte na to, že ešte viac prispeje k zhoršeniu vašej situáciu a ohrozí záujmy banky. Je v záujme oboch strán pokračovať v dlhodobom obchodnom vzťahu.